شرکت میلان، برنامه ریزی استراتژیک کلاسیک موفق مبتنی بر تحلیل دقیق بازار

20 خرداد 1396 نوشته شده توسط مدیر سایت
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)

یلان، از شرکت‌های داروسازی که دفتر مرکزی آن در ایالات متحده است، نمونه‌ای از شرکت‌هایی است که برنامه‌ریزی دقیق و سخت‌گیرانه، اما انعطاف‌پذیر دارند .....

شرکت میلان، برنامه ریزی استراتژیک کلاسیک موفق مبتنی بر تحلیل دقیق بازار

میلان، از شرکت‌های داروسازی که دفتر مرکزی آن در ایالات متحده است، نمونه‌ای از شرکت‌هایی است که برنامه‌ریزی دقیق و سخت‌گیرانه، اما انعطاف‌پذیر دارند. در سال 2007، درآمد سالانة این شرکت 6/1 میلیارد دلار بوده و بیشتر فعالیت‌های شرکت در ایالات متحده انجام می‌شده است. در حال حاضر، با درآمد سالانه 9/6 میلارد دلار، میلان از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داروهای ژنریک و تخصصی در جهان است. میلان سرمایه خود را درراستای روند رشد نسبتاً تدریجی، پیش‌بینی‌پذیر، و وابسته به ویژگی‌های جمعیتی در صنعت بهداشت و درمان به‌کار می‌گیرد و همچنین در شیوه‌های ارائة خدمات بهداشت و درمان سرمایه‌گذاری می‌کند.
یکی از مؤلفه‌های اساسی در موفقیت میلان استفاده از فرایندی منضبط برای برنامه‌ریزی استراتژیک است که بر تحلیل دقیق بازار متکی است و هدف آن بیشینه کردن فرصت‌ها و در عین حال، تأکید بر فرصت‌های جدید و همچنین جلوگیری از تکرار و تبدیل شدن کارها به عادت است؛ یعنی جلوگیری از انجام امور به شیوه‌ای خاص صرفاً به این دلیل که در گذشته همواره از این شیوه برای انجام کارها استفاده می‌شده است. برش می‌گوید: «ما به مالکان کسب‌وکار و شرکای اصلی آن‌ها اجازه می‌دهیم، با ارائة پیشنهاد و تحلیل دقیق، چارچوب بحث را مشخص کنند. به این ترتیب، در این فرایند انضباط ایجاد می‌کنیم. با این حال، برای به‌چالش کشیدن وضع موجود و شیوه‌های رایج در انجام امور، تمام اعضای گروه را به گفت‌وگوی فعال و دوطرفه تشویق می‌کنیم. [این فرایند برنامه‌ریزی] به شفافیت بیشتر در چراییِ انجام کارها منجر می‌شود و در واقع، نقش فردیِ همة افراد را در برنامه تعریف می‌كند و مالکیت و مسئولیت هر فرد را درقبال هریک از نتایج مشخص می‌سازد».


میلان هم برنامه‌های استراتژیک پنج‌ساله و هم برنامه‌های بودجة یک‌ساله را تدوین می‌کند که کانون آن حمایت از کسب‌وکار اصلی شرکت و رشد این کسب‌وکار است. شرکت، در عین حال، عوامل رشد آتی را بررسی و اجرا و طرح‌های لازم را برای ایجاد تغییر و پایداری بلندمدت تهیه می‌کند.
برش بر این باور است که پایبندی به برنامة منضبط مزایای بسیاری دارد. با این حال، این مزایا فقط در صورتی تحقق پیدا می‌کنند که انعطاف‌پذیری فرایند برنامه‌ریزی به حدی باشد که شرکت در نقاط و زمان‌های نیازمند تفکر گسترده‌تر، بتواند این نوع تفکر را درپیش بگیرد. به‌گفتة برش: «انضباط در شرکت ثبات ایجاد می‌کند و این ثبات انعطاف‌پذیری را درپی دارد».

منبع: کتاب مدیریت استراتژیک برای دنیای واقعی، ترجمه سامرندناسوتی

21175 بار خوانده شده آخرین ویرایش در جمعه, 19 خرداد 1396 22:06
برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید