موردکاوی استراتژیک : چراییِ اهمیت اقتصاد مقیاس: شرکت های یونایتد پارسل سرویس و فدرال اکسپرس

20 خرداد 1396 نوشته شده توسط مدیر سایت
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)

بازار بسته‌بندی و حمل بار ایالات متحده در اوایل دهة 2000 یکی از نمونه‌های بسیار خوب برای موردکاوی دربارة مزایای اقتصاد مقیاس در رویکرد متعارف است ....

موردکاوی استراتژیک : چراییِ اهمیت اقتصاد مقیاس: شرکت های یونایتد پارسل سرویس  و فدرال اکسپرس

بازار بسته‌بندی و حمل بار ایالات متحده در اوایل دهة 2000 یکی از نمونه‌های بسیار خوب برای موردکاوی دربارة مزایای اقتصاد مقیاس در رویکرد متعارف است. این بازار در سلطة دو بازیگر بزرگ به‌نام‌های یونایتد پارسل سرویس (یو پی اس) و فدرال اکسپرس (فدکس) قرار داشت که هر دو توانسته بودند، در مقایسه با رقبای کوچک‌تر مثل دی اچ ال و تی ان تی، به کاهش پایدار هزینه‌ها و حاشیة سود بیشتر دست یابند. دلیل موفقیت این دو شرکت در حفظ موقعیت خود این بود که رقبا مجبور بودند هزینه‌های هنگفتی را در سرمایه‌گذاری نقدی صرف کنند تا بتوانند به مقیاسی مشابه مقیاس این دو شرکت حاکم بر بازار دست یابند.
در واقع، وقتی دی اچ ال با خرید شرکت محلی ایربورن  در جايگاه رقیبی با اقتصاد مقیاس کوچک‌تر وارد بازار ایالات متحده شد، حدود ده‌میلیارد دلار در این واحد سرمایه‌گذاری کرد؛ اما حتی این مبلغ هم براي رسيدن رسیدن به مقیاس لازم برای رقابت پایدار با شرکت‌های بزرگ محلی کافی نبود. در سال 2008، دی اچ ال با توقف فعالیت‌های محلی خود، سعی کرد بر تحویل بین‌المللی و انتقال مرسولات از ایالات متحده به کشورهای دیگر و برعکس تمرکز کند.
اندازة شرکت برای رهبران بازار در محیط‌های کلاسیک نوعی حفاظت ایجاد می‌کند: چون صنعت باثبات است، این شرکت‌ها می‌توانند مزیت حاصل از اقتصاد مقیاس خود را به‌تدریج افزایش دهند.

منبع: کتاب مدیریت استراتژیک برای دنیای واقعی، ترجمه سامرند ناسوتی

 

18178 بار خوانده شده آخرین ویرایش در جمعه, 19 خرداد 1396 21:25
برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید