موردکاوی استراتژیک : چراییِ اهمیت اقتصاد مقیاس: شرکت هواوی

20 خرداد 1396 نوشته شده توسط مدیر سایت
امتیاز دادن به این مطلب
(0 رای)

هواوی تکنولوجیز، از شرکت‌های پیشگام در جهان درزمینة تجهیزات مخابراتی با درآمد تقریبی چهل‌میلیارد دلار در سال، با انتخاب هوشمندانة محل‌هایی برای فعالیت کسب‌وکار خود ....

موردکاوی استراتژیک : چراییِ اهمیت اقتصاد مقیاس: شرکت هواوی

هواوی تکنولوجیز، از شرکت‌های پیشگام در جهان درزمینة تجهیزات مخابراتی با درآمد تقریبی چهل‌میلیارد دلار در سال، با انتخاب هوشمندانة محل‌هایی برای فعالیت کسب‌وکار خود، توانسته است به رشد مستمر دست پیدا کند. گو پینگ، از مدیران عامل هواوی در سیستم مدیریت چرخشی این شرکت، می‌گوید استراتژی هواوی «تماماً نوعی بازی جایگاه‌یابی» است.
هواوی در ابتدا سعی داشت جایگاه برتر را در بازارهای روستایی چین دردست گیرد؛ زیرا در این بازارها با رقابتی کمتر ازسوی رقبای بزرگ خود مواجه بود. پس از آنکه شرکت جای پای خود را محکم کرد، به مراکز شهری کشور روی آورد که رشدشان سریع بود، اما رقابتی شدیدتر را نیز به‌همراه داشتند.

هواوی فقط زمانی به بازارهای خارجی روی آورد که به قدرت کافی دست یافته بود: این شرکت ابتدا به بازارهای نوظهور، مثل برزیل، روسیه، و تایلند، روی آورد و سپس به کشورهای جهان اول، مثل بریتانیا، فرانسه، و کانادا، پای گذاشت. گو پینگ در این باره می‌گوید: «ما به اقتصاد مقیاس متکی هستیم. به همین دلیل، قبل از ورود به بازارهای توسعه‌یافته‌تر، جای خود را در بازارهای بزرگ با شدت رقابت کمتر محکم کردیم».
هواوی، برپایة همین منطق، ابتدا کار خود را بر تجهیزات مخابراتی ــ ارائة خدمات به شرکت‌های بزرگ مخابراتی مثل وودافون، بریتیش تلکام، تی موبایل، و بل کانادا ــ متمرکز کرد. هواوی به‌تازگی به بازار کالاهای مصرفی وارد شده است و تلفن‌های همراه خود را در بازارهایی عرضه می‌کند که خدمات کمتری دریافت کرده‌اند و امکان حفظ جایگاه برتر را ــ نه‌فقط در چین، بلکه در چند کشور آفریقایی ــ برای این شرکت فراهم می‌کنند.
منبع: کتاب مدیریت استراتژیک برای دنیای واقعی، ترجمه سامرندناسوتی

17893 بار خوانده شده آخرین ویرایش در جمعه, 19 خرداد 1396 21:39
برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید